"Toto, a ne jiný, je původ všech tyranů: když se poprvé objeví, tváří se jako ochránce." (Platón)

Co vězí za současnou větrnou smrští na Miroslava Kalouska? Víme to. Karel Janeček a miliardoví oligarchové

Autor: Petra Bostlová | Publikováno: 23.7.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Také vás už napadlo, proč právě nyní přišla ta větrná smršť a bouře, která si dala za cíl – smést ministra Kalouska? Nebudu tu figurovat jako Kalouskův advokát, ale teď si přeji: pane Kalousku, ustojte tu kanonádu!

Čtěte dál - a uvidíte sami, zda mi dáte za pravdu.

Že kauza CASA má být (především) střelbou na Kalouska, odhadují mnozí. Následovala nařčení vyšetřovatele Mazánka, ta si podala dveře s útoky Lessyho okamžitě poté. Předtím zase ostré mediální výpady podnikatele Jančury.

A to, odhaduji, zdaleka nebude konec.

Správná otázka tedy zní: Děje se snad v současné době na Ministerstvu financí ČR něco, co by někomu, v zákulisí, mohlo stát za (okamžité a střelhbité) sesazení Kalouska?

Ano. Zní jednoznačná odpověď. A to rovnou dva (paralelní) příběhy. (Ten druhý je však závažnější.)


KAPITOLA I  

V březnu 2012 se v médiích objevuje (alarmující) zpráva, že ocelový magnát Tomáš Chrenek usiluje o sloučení dvou zdravotních pojišťoven: jeho České průmyslové zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny Metal Aliance. A to již k 1. říjnu 2012.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger už před časem v médiích konstatoval, že jejich fúzí by vznikl silný a bezprecedentně bohatý gigant, kterému by dosud největší zdravotní pojiťovna, VZP, nemohla vůbec konkurovat. (Docela průšvih.)

A bývalý poslanec Hovorka, expert na situaci v českém zdravotnictví, již od března alarmuje!
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Hovorka-Pane-ministre-nedavejte-panu-Chrenkovi-dalsi-zdravotni-pojistovnu-225765

Ano, ta fúze by byla naprosté běda pro nás, pacienty.

A co to má co společného s Kalouskem? Hádejte. V posledních dnech totiž Kalouskovo ministerstvo financí vydalo k fúzi negativní stanovisko. (A to nyní postoupilo na Hegerovo ministerstvo.)

Takže: Qui bono? – Kdyby co nejdříve padl Kalousek? Bingo. (Negativní zásadní stanovisko Kalouskova ministerstva by mohlo být ještě – včas – staženo.)

Neméně zajímavá (a pro zainteresované osoby o to zásadnější) je další paralelní kauza. Již půl roku se jak policie, tak právě – opět – Kalouskova ministerstva Finančně analytický útvar (FAÚ) a Generální finanční ředitelství (GFŘ) horečnatě zabývají důkazným podezřením krácením daně (v astronomické výši 180 milionů) burzovního spekulanta Karla Janečka. Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze (na kterém, mimochodem, Janeček tak velmi touží vidět paní Bradáčovou, včera již bylo pozdě...a že tam není, vyzývá premiéra Nečase k rezignaci) a byly zahájeny úkony trestního řízení.

Kauza je očividně tak ožehavá a výbušná, že se k ní příslušné úřady odmítají vyjadřovat. “Nemůžeme sdělovat vůbec žádné detaily”, je slyšet ze všech dotyčných případ vyšetřujících stran.

No jak by ne. Jedná se o zcela zásadní precedens. Nejen ve vztahu k podnikání Karla Janečka a jeho dalšího osobního osudu. Průlom tohoto dosavadního tabu by totiž znamenal, že se, a zcela poprávu, zase začne naplňovat žalostná česká státní kasa. (A nikoliv již na úkor nízko a středně příjmových skupin obyvatelstva.) Jeho důsledek, bude-li případ dotažen do spravedlivého konce, by totiž znamenal navrácení těch všech i ostatních vysokoziskových daňových poplatníků zpět do ČR, kteří nám utíkají před řádným placením daní do všelijakých těch daňových rájů, ač podnikají tady a teď. (A to je proti i stávajícím českým zákonům.)

To už je docela “dobrý” důvod pro i některé další (české?) multimilionáře a miliardáře – zbavit se Kalouska (či být tomu nápomocen) a zvrátit směr vývoje.

Co říkáte?


KAPITOLA II

A nyní něco z drobnohledu samotného Janečkova případu. Pár zajímavých souvislostí souznících s výše řečeným.

Ještě v březnu 2012 se nezdálo, že kauza s podnikáním K. Janečka až tak trefí do černého.
Na konci měsíce však dochází ke zcela zásadnímu obratu, dozvídáme se z oficiálních, případ vyšetřujících míst. O to zajímavější, že právě v ten samý moment, právě na konci března, ze dne na den, také Janeček zcela nečekaně odchází z vedení své světoznámé, vlastní pílí a dřinou od píky vybudované firmy RSJ, jak firmu v médiích vždy prezentuje. Na vlastní žádost. Prý chce mít víc času na boj proti korupci, zní jeho sice oficiální, zato zcela nelogická a zarážející odpověď médiím. “Janeček se chce věnovat fondu (rozuměj: NFPK- Nadační fond proti korupci, který Janeček založil a je předsedou jeho správní rady) a dalším obecně prospěšným činnostem”, zní oficiální tvrzení mluvčí RSJ, Moniky Vondrákové, z 23. března.

Karel Janeček v čele RSJ působil od roku 1995 a členem představenstva byl od roku 2006. To všechno koncem března opouští, jak svůj post předsedy představenstva, tak generálního ředitele. Přitom právě na osobní práci a systematické, stálé angažovanosti K. Janečka je jeho firma a její úspěšnost zcela strategicky závislá. Nepotřebuje se tedy spíše plně a urgentně soustředit na něco zcela jiného - je tím pravým důvodem? (Srov. výše i dále.)

V prvních dubnových dnech 2012 na tiskové konferenci Janečkova protikorupčního fondu ohledně kauzy Drábkova informačního systému na vyplácení dávek Janeček zoufale do kamer – zcela mimo dané téma - vyzývá veřejnost k aktivní pomoci a podpoře, nebo jinak vyšetřující (dle něj prý “uplacená”) policie je schopná mu vypnout počítače v RSJ, sténá. Na kterých je ovšem jeho podnikání zcela závislé. (“Uplacená policie naběhne a zabaví nám počítače a bude rušit byznys,” vyhrožuje Janeček mezinárodní ostudou.) A případ má mít v rukou, dle jeho vyjádření tamtéž, přímo tehdy ještě pražský vrchní státní zástupce Rampula, stěžuje si do kamer.

A tak, světe, div se, za pár dní nato přichází na Kalouska (jehož ministerstvo a jeho orgány poslední měsíce tvrdě jdou proti Janečkově úniku daní, jak již uvedeno výše) první rázný mediální útok – právě - od člena správní rady Janečkova fondu, Radima Jančury.
(A ten pokračuje dodnes.)

Tím to ale nekončí. Oficiální důvod Janečkova odchodu z RSJ - tedy mít více času na boj proti korupci, plné soustředění se na práci v NFPK a další obecně prospěšné činnosti – je během dvou, tří následných měsíců zcela popřen. “Pak Janeček v současné době není v managementu RSJ aktivní a většinu času věnuje vlastním aktivitám,” zní obrat v odpovědi mluvčí RSJ Vondrákové z července. Už ne tedy proklamovaný Janečkův protikorupční boj, práce v NFPK a obecně prospěšné činnosti? Opravdu ne. Paní Vondráková v tomto mluví pravdu. Janeček se totiž za poslední týdny skutečně stáhl, po RSJ, už i ze svého protikorupčního fondu, viz kupř. červnové Randákovy mediální vlastní výstupy za NFPK v kauze Severočeských uhelných dolů a ČEZ, již bez Janečka. (Nebereme-li za angažmá jeho pouhou fyzickou přítomnost na tiskové konferenci v kauze ČEZ a dvě jím řečené věty tamtéž. Tím to celé končí.) A to nejen mediálně, ale i fakticky, skutečně. Od začátku července se s Janečkem z NFPK stahuje i dosavadní mluvčí jeho fondu, Bob Fliedr, a médiím písemně oficiálně oznamuje, že k 1. červenci již nebude k zastižení na adrese NFPK, ale pouze na osobních stránkách pana Janečka, pro kterého bude od té doby pracovat na jeho soukromých projektech.

Jakých? Třeba oněch sesazovacích?

/Zpráva rozeslaná z Fliedrova pracovního e-mailu:  26.6.2012: “Dobrý den, v souvislosti s mým odchodem z NFPK přestává k 30.6.2012 platit má adresa bob.fliedr@nfpk.cz. Moji agendu přebírá koordinátor a analytik fondu Petr Soukenka. Od 1.7.2012 se budu věnovat práci na vybraných projektech Karla Janečka, k zastižení budu na adrese bob.fliedr@kareljanecek.com, číslo mobilu si ponechávám. Zdraví Bob Fliedr.”

Zajímavé na tom je, že je to skoro již měsíc od té doby, ale navzdory Janečkově přívalové vlně energie a rychlosti zmíněné stránky nevykazují zcela žádnou aktivitu. Ani čárka. Na druhé straně však okolo něj bují vlastní tým, kromě Fliedra je to i jeho osobní tajemník. Další nová funkce. Ale viditelné aktivity: žádné.

O jaké “vybrané projekty” Karla Janečka se to tedy jedná?/

Jak víme i z Janečkova vlastního přiznání, nepodílel by se ostatně Karel Janeček na sesazení vysokého českého politika poprvé. I v poslední výměně pražské koalice jeho nejbližší spolupracovník z fondu, bývalý generál rozvědčík Randák, za jeho vědomí, významně figuroval.

Tu závěrečnou odpověď si však utvořme již sami: Zda existují důvody, dle výše popsaného, aby K. Janečkovi mohlo bytostně záležet na okamžitém sesazení ministra financí Kalouska – ve snaze, výměnou za spřízněného ministra na Kalouskovo místo, se kupř. pokusit zásadně zasáhnout do pokračujícího, již tak pokročilého šetření Kalouskovu ministerstvu financí podřízených orgánů (FAÚ, GFŘ), jako i na přímém vlivu na dozorující orgán jeho výbušného případu, což je, jak už výše uvedeno, Vrchní státní zastupitelství v Praze, kde si Karel Janeček zjevně rychle přeje vidět spřízněnou L. Bradáčovou, taktéž již výše řečeno. (Viz červnová hysterická tisková zpráva jeho NFPK v den odvolání Pospíšila, kde Bradáčovou přímo jmenuje. Den poté se dokonce osobně angažuje na demonstraci proti Pospíšilově odvolání na Náměstí míru v Praze. Což je stále o jednom a tom samém.)

Jedná se tedy o oba dva zásadní směry (Kalouskovo ministerstvo a jemu podřízené orgány a Vrchní státní zastupitelství v Praze), odkud pro něj zcela bytostné ohrožení je vedené a přichází.
(A to, vezmeme-li v potaz striktní mlčení k případu z obou těchto směrů, může být krácení daní, ač to samo o sobě závažné, i z hlediska uniklé výše, možná ještě tou lehčí částí příštího obvinění. Uvidíme.)

Náhoda?

Karlu Janečkovi jde zkrátka teď o všechno. A jedině pod tímto zorným úhlem je možné vidět jeho stažení se prakticky ze všeho, co za dvě desítky let svého dosavadního kariérního života vybudoval a nyní svým stažením dává v risk. Všechno – nebo nic. Buď se mu podaří zvrátit pro něj přicházející katastrofu, tu firemní i osobní, za cenu větrné smrště všeho kolem, hlava nehlava, třeba i s nedozírnými společenskými ztrátami a následky té bouře, nebo v opačném případě o to všechno příjde, osobní svobody včetně.

Nechce se mi však být společenským rukojmím. A spolu se mnou tahle země, s osudy deseti milionů lidí.

Proto říkám: pane Kalousku, pane Nečasi, pane Blažku, prosím, ustojte tu přicházející smršť.

čtěte také:

Brečí, křičí ... a zvou k nám cizí vojska. Už zase!

TOP 09 mění vedení. Držte si klobouky! Bude to šrumec

Česká republika v zajetí zahraničních tajných služeb aneb Revoluce za dveřmi

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | manipulace
6947 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Nová protiteroristická opatření v Británii: Špiclování již mezi batolaty. Konec nejen univerzitních svobod. Převýchova „zpátečníků“10 nejdůležitějších způsobů manipulace veřejnostíMaďarsko Evropské unii navzdory. Orbán si dělá, co chce, zve PutinaEvropská komise se dohodla s Ruskem ohledně embarga na vepřové maso. Polákům zbyly oči pro pláčAmerická ambasáda a Sorosova „otevřená společnost“ na Slovensku diskutují, jak reagovat na konspirační média (video)

ePortal.cz

Za tohle by se měli klimatologové okamžitě omluvit!Chystá se další zákaz. Jeho navrhovatelé by si měli dát mokrý hadr na hlavu

euPortal.cz

Šéf brněnské mešity vyzývá muslimy: Bojujte proti nevěřícím jako jeden mužTento známý vysoký státní úředník vráží kudlu do zad českým občanům. Jen škodí a nepomůže. Je to otřesné. Kdyby Sobotkova vláda nebyla plná srabů...

Eurabia.cz

Šéf brněnské mešity: „Bojujte proti nevěřícím jako jeden muž“Nikdy jsem nezaznamenal výzvu islámských představitelů k muslimům, aby respektovali evropské civilizační hodnoty jako svobodu slova, demokracii, pluralitu názorů

Nezdravi.cz

Návrat vymýcených nemocíNový "větrný strom" produkuje energii téměř bez hluku

euServer.cz

Reprezentují nás stále více stále větší hlupáci, nevzdělanci a darebáciŠkromach: Schwarzenberg a Kalousek fašizují společnost. Lidem se nelíbí, jak se Zaorálek staví k Rusku a USA. Jaceňuk je snad šílený

ParlamentniListy.cz

Putinův velmi blízký poradce: Světový řád je v rozkladu. Když budeme trucovat, hrozí světová válka. Horká a likvidačníBoj proti islámu jede podle osvědčeného mustru. Politolog Doležal ukazuje, komu to slouží. Zemi, které bychom se měli bát nejvíce
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny